„Legyen öröm a toborzás” – hogy segíthet hozzá a mesterséges intelligencia a sikeres álláskeresési folyamatokhoz?

Mennyire egyszerű lenne, ha létezne egy olyan rendszer, mely segítségével a toborzási folyamatok könnyebbé válnának a munkáltatók számára? A Hireify munkatársai azon dolgoznak, hogy segítsenek a betöltetlen pozíciókra a legmegfelelőbb munkavállalót megtalálni.

Cégük több, mint 15 éve sikeresen van jelen a piacon, napjainkban pedig több, mint száz ügyfelüknek nyújtanak napi segítséget. Megbízóik és partnereik között nagy termelő cégeket, állami ügyfeleket, gyártócégeket, és kisebb vállalkozásokat egyaránt megtalálunk. Vannak, akikkel a kezdetek óta együtt dolgoznak. Interjúalanyunk, Köntös Tamás villamosmérnökként tanult, szoftverfejlesztőként vesz részt a Hireify munkájában, társai pedig szintén szoftverfejlesztéssel és ügyfélkapcsolatokkal foglalkoznak. Jelenleg Budapestről működtetik irodájukat, melyet augusztusban egy új pécsi székhellyel is kiegészítettek. Mivel munkájukat számítógépen végzik, mindennapjaikban a home-office dominál, de fontosnak tartják az irodai jelenlétet is. A négyfős csapat a Hireify-nál számos külsős munkavállalóval dolgozik együtt, sok feladatot ők végeznek, például a grafikusi munkákat vagy a karrieroldalak tervezési feladatait.

Automatizmusok, mesterséges intelligenciával

Tamásék a cégeknek szükséges toborzófolyamatok nagy részét automatikusan elvégzik a megbízók helyett, ezzel rengeteg időt megspórolva nekik. Abban segítenek a vállalkozásoknak, hogy a hozzájuk beérkező önéletrajzokat hatékonyan, gyorsan és megfelelően tudják kezelni. „Mi jelöltkezelő rendszert fejlesztünk. Partnereinkhez – legyenek vállalatok vagy szolgáltatók – számos önéletrajz érkezik be. Abban segítünk nekik, hogy az általuk meghirdetett pozíciókhoz – melyek lehetnek külsős vagy belsős keresések –, automatizmusokat nyújtsunk. Számunkra például a szoftverfejlesztésben vagy a designban lehet nagy segítség a mesterséges intelligencia” – mondja Tamás.

Meghatározott automatizmusokon keresztül segítik a jelölteket, hogy felvételre kerüljenek. Amikor beérkezik a Hireify rendszerébe egy új jelölt, azonnal kap egy státuszt és egy automata levelet. A jelöltről tájékoztatják a hiring managert, aki eldönti, hogy megfelelő-e neki a kapott önéletrajz tulajdonosa vagy sem. Amennyiben igen, a Hireify újabb automatizmusokat teremt. „Onnantól, hogy felmerül egy igény az ügyfél részéről – például, hogy egy hiring managernek valamilyen munkaerőre van szüksége – egészen a felvétel folyamatáig le tudjuk fedni az egész toborzási folyamatot. Ebben több olyan pont van, ahol mesterséges intelligenciát használunk. A valóságban ez tulajdonképpen gépi tanulás vagy mintázat felismerés. Ez azt jelenti, hogy valamilyen mintát és sémát használunk fel azért, hogy valamilyen megfelelő eredményt kapjunk” – ismerteti Köntös Tamás folyamataikat.

A Hireify saját rendszerével próbál segíteni a cégek keresési folyamataiban. Számos projektjük van, melyek bizonyos kritériumokkal rendelkeznek. Megfogalmazzák, hogy a pozíciókhoz milyen kompetenciák, tudás és tapasztalat szükséges, majd ezeket keresik a náluk tárolt önéletrajzokban. Minél több dologban illeszkedik a jelölt kompetenciája, egyéb jellemzői, korábbi tapasztalatai az adott elvárásokhoz, annál nagyobb a végeredmény során kapott százalékos érték. Ez alapján pedig Tamásék meg tudják állapítani, mennyire passzol egy munkát kereső egy éppen nyitott pozícióhoz. „Rengeteg kritériumunk van, mely alapján elég sok adat gyűlik nálunk össze. Ezek segítségével pedig akár össze is tudunk hasonlítani egy-egy jelöltet, így a legtökéletesebb jelentkezőt tudjuk a pozícióra ajánlani. Ezzel rengeteg időt megspórolunk mind a toborzóknak, mind a munkaerő közvetítőknek, és egyéb partnereinknek. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek a funkciók csupán eszközök, sosem azt fogják megmondani, hogy kit vegyünk fel. Pusztán egy segítség, egy iránymutatás, egy ajánlás”– mondja Tamás.

Kulcsfontosságúnak tartják a munkaidő megfelelő beosztását, és az is nagyon lényeges, hogy a humán erőforrás területen dolgozó kolléga minél több időt takarítson meg.

A toborzók, miután beérkezik egy önéletrajz, felhívják a jelöltet és adatot egyeztetnek vele, majd egyes esetekben továbbítják a dokumentumokat egy felsőbb szintre, hogy a hiring manager dönthessen a felvételről. A Hireify abban is segíti a vállalkozásokat, hogy ezt a folyamatot egy-egy gombnyomásra csökkenti. „Olyan funkciókat és rendszereket fejlesztünk, melyekkel egy HR-es naponta nagyon sok időt takaríthat meg. Van olyan funkciónk, ami önmagában is éven szinten akár 40-60 munkaórát spórol a felhasználóinknak” – ismerteti Tamás programjaikat, melyek mind nagyon hasznosak a mindennapok során.

„A Chat GPT-től hozzáértően, de úgy kell kérdezni, mint egy óvodástól”

Tamás úgy gondolja, a Chat GPT-t többféleképpen lehet használni. Elsőre mindenkinek egyértelműnek tűnhet a metodikája, hiszen „csak kérdezni” kell tőle. Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan. Úgy gondolja, a kérdés megfogalmazása és annak pontossága központi fontosságú lehet a használat közben. „Személyes adatokat semmiképpen ne adjunk meg a programnak, mert felhasználhatják őket, ha illetéktelen kezekbe kerülnek – tanácsolja a mesterséges intelligenciát használó vállalkozásoknak Tamás, aki azonban arra is óva int, hogy az AI nem mindig ad megfelelő információkat egy vállalkozásnak például. „Szakmabeliként magunknak kell eldöntenünk, hogy mennyire igaz és hiteles az AI segítsége. Ettől függetlenül olyan inspirációkat és ötleteket, megoldásokat kínálhat, amik egy löketet adnak a munka folytatásához. Szoftverfejlesztési kérdésekben is remekül használható, de ott is tudnunk kell, hogy mit és hogyan kérdezzünk vagy hogyan értékeljük, használjuk a választ. Ha értjük a saját területünket, piacunkat, tevékenységi körünket, hasznos információk birtokába juthatunk, rengeteg időt spórolhatunk” – mondja.

A mesterséges intelligencia a kiválasztás folyamatában számos ponton alkalmazható

A Hireify gyakran önéletrajzok osztályozásánál hívja segítségül a mesterséges intelligenciát, mert – ahogy Tamás fogalmaz – könnyen kideríthető, milyen főbb kategóriába tartozik az adott önéletrajz. Ez azért nagyon hasznos, mert a jelentkezők egyedi jellemzőivel és információival rengeteg adathalmaz keletkezik rendszerükben, melyekből az AI segítségével gyorsabban lehet kategorizálni. „Adatok felismerésével, szortírozásával is foglalkozunk, hogy a megbízóknak a legmegfelelőbb, legjobban passzoló jelöltek adatait mutassuk. Rendszerünk egy nagy adathalmazból, számos információból dolgozik, különböző minták keresésével. Mi a Hireify-nál így tudjuk megállapítani, hogy egy keresett posztra ki az alkalmas és mennyire illeszkedik a meghirdetett munkára az adott személy.” – mutatja be Köntös Tamás a keresési folyamatot.

Tamás sok hasznos információt és tippet megosztott velünk arról, hogyan lehet saját hasznunkra fordítani a mesterséges intelligenciát. Úgy véli, az nem igaz, hogy a mesterséges intelligencia elvenné az emberek munkáját, vagy gátolná őket a mindennapok során. Szerinte, annak, aki jól tudja felhasználni az adott programot – legyen az szövegíró, képszerkesztő, esetleg szoftverfejlesztő, – nyert ügye van. „Ilyenkor azt kell nézni, hogy mit ad hozzá az AI a munkához, mi az, amiben segítségünkre lehet és mennyi terhet olykor le tud venni a vállunkról. Nagyon jó inspirációkat lehet vele gyűjteni. Természetesen itt nem arról van szó, hogy saját magunk helyett alkalmazzuk, és komplett projekteket készíttetünk el vele” – ismerteti.

A Hireify gyakran használja a Midjourney AI alkalmazást, mely nyelvi leírásokból készít képi anyagokat. Tamásék szerint jó ötlet lehet például a Chat GPT-vel írni egy posztot, majd a Midjourney-vel képeket gyártani hozzá. Egy jó leírással hozzásegíthet minket egy jól megtervezett képi poszt elkészítéséhez. „Úgy gondolom, egyszerűbb magunknak csinálunk meg egy ilyen képet, mintha grafikusra várnánk, vagy ami rosszabb, ellopnánk egy hasonló képet az internetről.” – mondja. Tamás a cikkhez csatolt képével ismerteti velünk, milyen hasznos is lehet az AI egyes esetekben. A kép úgy néz ki, mint egy moziplakát. Az elkészítése nagyjából egy órát vett igénybe, a poszteren szereplő karakterek pedig cégük arcait ábrázolják. A szöveg, ami alapján készült a kép és maga a kép is a fenti két szoftver által született, de természetesen előtte volt egy idea a fejükben, hogy nagyjából hogyan nézzen ki a végeredmény.

Más kérdés, hogy egy komplett szövegből bizonyos adatokat keresni és megtalálni nem feltétlen egyszerű, de egy jól tanított rendszer ezeket is segíthet feldolgozni. A program nem fixen egy-egy adatot keres, hanem azt, hogy körülbelül mi hasonlít a legjobban egy-egy keresendő témakörhöz. Ezt lakcímektől kezdve, különböző képességek felismerésén át rengeteg dologra lehet használni a toborzás világában is.

A Hireify sikerének kulcsa abban rejlik Tamás szerint, hogy máshogy gondolkodnak, mint egy átlagos cég. Mernek új ötleteket és megoldásokat alkalmazni. Az utóbbi években megduplázták árbevételüket. Az idén 15 éves Hireify ügyfelei teljes mértékben ajánlás alapján érkeznek. Idáig egy reklámot sem futtattak, ám idén a marketing felturbózása mellett lépnek a nemzetközi piacra.

A Hireify tippjei vállalkozásoknak
  1. A sikerhez az egyedi és eltérő gondolkodásmód és az állhatatosság vezet
  2. Ne mindenáron a pénzt és a profitot nézzük mindenben
  3. Próbáljunk meg valami pluszt, valamilyen hozzáadott értéket teremteni
  4. A mindenki számára egyenlő, azonos és weboldalon feltüntetett publikus árak vevőcsalogatók lehetnek
  5. Árainkat könnyedén lehet jól tartani és fixálni, hogyha egyes részfolyamatokra a vállalkozásban nem fix embert alkalmazunk, hanem megbízunk valakit egy-egy projekttel vagy feladattal

Szerző:
Müller-Hegedűs Henriett – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség

Mondd el véleményedet a cikkről

Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!

Átlag értékelés 4.2 / 5. Összes értékelés: 6

Legyél te az első, aki értékeli a cikket!

Oszd meg a cikket!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


    Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.

    Ha szeretnél ehhez hasonló tartalmakról értesítést kapni, akkor
    regisztrálj a hírlevelünkre!

      Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


      Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.