Coworking: Balatonfüred a nyaraló vállalkozók Mekkájává vált

Olvasási idő 6 perc

Saját tapasztalatokon alapuló tudással alakították ki a Nomád Coworking & Design Shop alapítói a balatonfüredi közösségi iroda koncepcióját. A digitális nomádok és a vállalkozók imádják a helyet, mi pedig arra voltunk kíváncsiak: manapság mi kell ahhoz, hogy belevágjunk a coworking iroda-bizniszbe s van-e erre valódi igény a Balaton partján.

A jó helyzetfelismerés, a home office árnyoldalainak megtapasztalása – merthogy van olyan is – és a vállalkozói mentalitás találkozása kellett ahhoz, hogy közel egyévnyi tervezés után coworking iroda nyíljon Balatonfüred történelmi városrészében. A Nomád Coworking & Design Shop idén februárban indult el, ám a koronavírus-járvány miatt szinte rögtön be is kellett zárniuk, viszont amint a törvényi szabályozás lehetővé tette, azonnal nyitottak is. „Mi az induláskor, de a járvány ideje alatt is bizakodók voltunk, bíztunk benne, hogy van tartós igény egy barátságos, az irodák sterilségét mellőző közösségi irodára” – avatott be minket a közgazdász Gyana Dániel a kezdeti várakozásokba, aki Varró Anna mellett az iroda másik alapítója. A szakember karrierjét egy reklámügynökségél kezdte, majd egy prémium borok forgalmazásával foglalkozó cég marketingcsapatát erősítette, ezt követően döntött a freelancer lét mellett. Anna kommunikáció és média szakon végzett, majd dolgozott Budapesten egy városi sétákat szervező cégnél és egy füredi jacht klubnál is. A Nomad mellett immár több mint egy éve dolgoznak együtt szabadúszóként; helyi vállalkozások – főleg éttermek, szállodák és borászatok – számára nyújtanak marketing megoldásokat a médiamegjelenésektől kezdve egészen a webfejlesztésig.

coworking
Ügyfélélmény tervezés a legtisztább forrásból

Az alapítók nem csupán a megérzéseikre, hanem a saját tapasztalataikra és szabadúszóként jelentkező szükségleteikre is odafigyeltek, amikor megalkották a Nomad koncepcióját és kialakították annak picit több mint negyven négyzetméretes terét. Amikor belevágtak, maguknak szerettek volna egy irodát egy olyan igényes hely képében, ahol a saját ügyfeleiket is fogadhatják. Tehát a „mire van szüksége egy digitális nomádnak?” kérdérse a legtisztább forrásból kaptak válaszokat, hiszen home office-ban, vagy valamelyik kávézóban dolgoztak, ami nem volt minden esetben a legkényelmesebb megoldás. De az is látszott, hogy erre a szolgáltatásra komoly igény mutatkozik.

Az ügyfélélmény kérdését nagyon komolyan vették, azt keresték, hogy mik azok a tényezők, amelyekkel többet tudnának adni a digitális nomádok számára a szállások és kávézók helyett. Mivel utóbbiak esetében a viszonylag gyors fogyasztás és a pörgő vendégsereg a lényeges a kényelem rovására, a Nomád kialakításakor pont ennek ellenkezőjét tartották szem előtt, az ergonomikus megoldások prioritást élveztek. Emellett az irodától néhány lépésre kisbolt és több étterem is elérhető, de a Nomád két partneri megállapodással is igyekszik kielégíteni a gasztronómiai igényeket.

coworking
De miért éppen Füred?

Noha az alapítók közvetlen környezetében is sokan dolgoznak otthonról szabadószóként, Balatonfüred egyértelműen az ország nyári fővárosa, s így ebben a három hónapban és egyre többször a szezonon kívüli hétvégéken is ide vagy a környékre költözik Budapest krémje. Mivel a balatoni települések közül – az egyértelműen a legfejlettebb – Füred erős branddé vált a fővárosiak számára, logikus volt helyben coworking irodát nyitni. Budapesten és a nagyobb vidéki városokban már alapvető szolgáltatás a coworking, Balatonfüred lakossága pedig a nyári szezonban nyaralók nagy száma miatt simán eléri egy közepes méretű város lakosságát. „Nekik akár a napi munka szempontjából, akár üzleti találkozók céljából is fontos lehet egy nyugodtabb hely a túlzsúfolt kávézókkal vagy a munkára jobbára alkalmatlan szállásoknál” – emelte ki Dániel.

De az is kiderült, hogy sokan hiányoltak egy kapcsolatépítésre lehetőséget adó helyet is, erre pedig egy közösségi iroda kifejezetten alkalmas. Ráadásul az piackutatás nélkül is egyértelmű, hogy sokan a nyaralás alatt sem tudnak teljesen elszakadni a munkától, egyszerűen azért, mert a vállalkozásuk nem teszi azt lehetővé. A digitális világban rengeteg olyan munka és feladat van, amiket nem lehet napokra vagy hetekre parkolópályára tenni, ezek legalább napi néhány óra törődést igényelnek. Viszont a legtöbb esetben – ezt erősítette meg Dániel is – a szállásuk nem teszi lehetővé a hatékony munkavégzést a nyaraló vállalkozók számára, így keresik a coworking lehetőségét. Egy-egy emailt el lehet küldeni a teraszról vagy egy kávézóból, de a Nomádba már azok ülnek be, akiknek gyors wifi-re, elérhető eszközökre van szükségük, kőkeményen kell koncentrálniuk, video-calloznak az üzleti partnereikkel, főnökeikkel. „Mi arra a pici szeletre fókuszálunk, akiknek nem válik el élesen a munka és a nyaralás. Itt vannak, de ugyanúgy élik a mindennapjaikat, teszik a dolgukat, végzik a feladataikat, mint az év többi kilenc hónapjában, csak esetleg máshonnan” – teszi hozzá Dániel.

coworking

Az ügyfélkör pedig nagyon változatos, hiszen a már említett, a nyaralást a napi néhány óra munkával összekötő vállalkozók mellett megjelennek a coworking-szűzek és a nehézsúlyú digitális nomádok is. Anna szerint a koronavírus-helyzet a munkavégzés helyét illetően teljesen új helyzetet teremtett, így immár fix iroda híján, vagy egy kicsit kiszabadulva a home office keretei közül sokan térnek be a Nomádba. A multi-szférából megjelentek a HR-esek, szövegírók, programozók, grafikusok is, és persze ott vannak azok is, akik „már a papucsuktól is megszabadulva dolgoznak teljes nyugalomban”.

Misi programozóként alapvetően külföldön dolgozik, de most többek között a szabadságát tölti Magyarországon. S miközben szeretne együtt lenni a barátaival is, nem teheti meg, hogy időnként ne foglalkozzon a munkájával is. Így nyaralás közben a Nomádból intézi a projektjeit. Mint mondja, számára alapelvárás a stabil és gyors internetszolgáltatás, a laptop és a mobil akadálymentes tölthetősége és hogy szükség esetén legyen kéznél megfelelő nyomató is.

Apró lépések, nagy elégedettség

Mivel az üzlethelyiség évekig üresen állt, az első lépések egyike az elektromos hálózat átalakítása és megerősítése volt, hiszen az ügyfelek alapelvárása a mindenkor elérhető és zavartalan áramellátás a digitális eszközök töltése és folyamatos internetelérés miatt. Innen következik, hogy a következő lépés a jó minőségű és gyors internetelérés biztosítása volt. „Az ügyfeleink olykor órákon át videótelefonálnak, megengedhetetlen bármilyen fennakadás” – hallottuk Dánieltől. Persze itt nem állhattak meg, mert napjainkban folyamatosan tenni kell azért, hogy kitűnjünk a versenytársaink közül. A Nomádba aprónak tűnő, de az ügyféléményt és a hatékony munkavégzést segítő megoldásokat hoztak be. A flipchart tábla, a prezentációra alkalmas nagy televízió, a nagyteljesítményű lézernyomtató és a nagy asztal közepére elhelyezett hatos elosztó segíti a munkát, a lemerült mobilokat töltőállomás várja.

A praktikumon túl

A praktikus szemlélet mellett a Nomád másik alapértéke a közösségi érzés és -gondolkodásmód. Annától megtudtuk: minden náluk megforduló embert név szerint ismernek. „A beszélgetés, a kapcsolatépítés, az egymás számára megoldások nyújtása az iroda szellemiségéhez tartozik” – mondta Anna. A közösségi irodák kapcsán tartja magát a toposz, hogy akár üzleti kapcsolatok is kialakulhatnak, vállalkozások alapjait teheti le két azonos hullámhosszon lévő és nyitott coworker. „A Nomád esetében is megtörtént már, hogy együttműködés alakult ki egy-egy vendégünk között” – tudtuk meg Dánieltől.

Az alapítók azon dolgoznak, hogy évszakoktól független, erős lokális vendégkört alakítsanak ki. A tapasztalataik és a visszajelzések is pozitívak, hiszen folyamatosan vannak vendégeik. A folytonosság és a fennmaradás kulcsa pedig az egyéb területeken való erősítés. A rendezvényszervezés már egy gasztroélménnyel összekötött fotókiállítással el is indult, de a terveik között szerepel szakmai rendezvények, üzleti találkozók szervezése is. Nem gondolkodnak nagy növekedésben, mert a Nomád lelke az otthonos légkör és a kicsi, de összetartó közösség.

Mondd el véleményedet a cikkről

Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!

Átlag értékelés 5 / 5. Összes értékelés: 5

Legyél te az első, aki értékeli a cikket!

Oszd meg a cikket!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


    Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.

    Ha szeretnél ehhez hasonló tartalmakról értesítést kapni, akkor
    regisztrálj a hírlevelünkre!

      Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


      Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.