A NAV ugyan nem büntet automatikusan, ha véletlenül kicsúszunk valamelyik határidőből, és jó esetben a könyvelőnk tökéletesen képben van ezekkel, mégsem árt, ha tisztában vagyunk a cégünket érintő fontosabb határidőkkel és teendőkkel.
A NAV egyébként ebben is segít: minden vállalkozó összeállíthatja saját adónaptárát, és még emlékeztető üzeneteket is beállíthat (bevallási, befizetési határidőkre). A naptár mobiltelefonos alkalmazáson keresztül is elérhető. Ügyfélkapus bejelentkezés esetén jó pár kérdés megválaszolása megspórolható, így célszerű ezzel kezdeni.
A jövő év számos változást hoz az adózásban, adatszolgáltatásban, a legfontosabbak a teljesség igénye nélkül:
- KATA szigorítás: Talán a legismertebb módosítás, amely számos vitát és heves indulatokat váltott ki szakmai körökben. A legfontosabb változások dióhéjban: a korábbi szabályozást jelentősen szigorítva, ha egy katás egy belföldi (vállalkozás) megbízó/vevő részére évi 3 millió forint feletti összegben állít ki számlát, a 3 millió forint feletti összegre 40 százalékos többlet adó terheli a számlát befogadót, külföldi partner esetén a többlet adóteher a katást terheli; kapcsolt vállalkozások esetén összeghatár nélkül alkalmazandó a többlet adó. (Az őszi adócsomag a külföldi partnerek felé történő számlázásra vonatkozóan tartalmazott némi enyhítést.)
- NAV online számla adatszolgáltatás 3.0: Teljeskörűvé válik az online számlaadat-szolgáltatás kapcsán jelentendő számlák köre, vagyis már a magánszemélyek részére kiállított számlákat is jelenteni kell.
- eÁFA: A NAV a vállalkozások részére elkészíti az Áfa bevallás tervezetét. Fontos, hogy ellentétben az eSZJA-val, ez csak az érintett adózók aktív közreműködésével minősülhet bevallásnak (levonható adóról döntés szükséges), ami rövid távon jelenthet némi adminisztrációs többletterhet.
- KIVA módosítás: Az adó mértéke 12 százalékról 11 százalékra csökken, a bevételi értékhatár pedig 3 milliárd forintra nő, így több vállalkozás számára lehet releváns alternatíva (főleg a magasabb bérköltséggel rendelkező vállalkozások számára, akik a megtermelt nyereséget nagyrészt visszaforgatják fejlesztésekbe).
- Egykapus HIPA bevallás: A jövőben nem az önkormányzati, hanem kizárólag az állami adóhatósághoz kell benyújtani a helyi iparűzési adóbevallást, ami a több telephellyel rendelkező vállalkozások számára jelent segítséget.
Nézzük a legfontosabb határidőket!
Az 2021. évi adónaptárat a Könyvelő-Net oldaláról hozzá tudjátok adni a Google naptárotokhoz is.
Év végén bizonyosan ismét változnak az adótörvények, illetve más, a vállalkozást érintő körülmények. Az év végi hajrában is érdemes egy kis időt szakítani arra, hogy a jogásszal, könyvelővel karöltve átbeszéld, hogyan is fognak ezek hatni a vállalkozásra. Továbbá az év vége a könyvelő váltás csúcsidőszaka is, hiszen a naptári év végével a régi és az új könyvelő felelőssége egyértelműen meghatározható, egyszerűbb az átadás-átvétel folyamata. Érdemes tehát végig gondolni, hogy a könyvelőd érdemben együtt tudott-e nőni a cégeddel, minden iparágban, amiben a vállalkozásod tevékenykedik, rendelkezik-e releváns tapasztalattal, nyújt-e minden olyan szolgáltatást, amire szükséged van, illetve lépést tart-e a digitalizációval. Amennyiben felmerült már benned, hogy érdemes lehet váltani, annak oka van, és ilyen esetben egy könyvelő kereső portál (például a Könyvelő-Net) sokat segíthet.
Turay Dia – Könyvelő-Net
Mondd el véleményedet a cikkrőlMondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!
Átlag értékelés 4.2 / 5. Összes értékelés: 5
Legyél te az első, aki értékeli a cikket!