Hello Biznisz | Hogyan lehet a holisztikus szemléletmóddal vállalkozókat segíteni és vállalatukat fejleszteni? Tresó Bernadett és a Holinstinct története

Hogyan lehet a holisztikus szemléletmóddal vállalkozókat segíteni és vállalatukat fejleszteni? Tresó Bernadett és a Holinstinct története

Névtelen Terv 2024 08 07t135825.910

Az elmúlt 20 évben számos országba vitte a sors, mégis, számításait Svájcban találta meg, ahol 2017 óta él. Míg korábban közép- és nagyvállalatoknál dolgozott, addig mára életében a hangsúly egyéni vállalkozóként a coachingra és a változásmenedzsmentre helyeződött, melyhez kapcsolódó képzését 2019-ben kezdte meg. Ennek kapcsán vállalkozókat támogat személyes- és vállalati témákban a mindennapi kihívások hatékony kezelésében, új irányok megtalálásában, mentális fittségük megőrzésében. De mégis, hogy jött be a képbe a holisztikus szemléletmód? Ismerjük meg Tresó Bernadett life- és business coachot és a Holinstinct történetét!

A holisztikus szemléletmód egy egészségi probléma útján került be a coach életébe

Tresó Bernadett korábban nemzetközi közép- és nagyvállalatoknál dolgozott, és lehetősége nyílt számos területbe belekóstolni. Az alapvetően közgazdász végzettségű coach Bécsben tanult projektmenedzsmentet, ám az elmúlt években nagy hangsúly helyeződött életében a coachingra, a változásmenedzsmentre és az egyének és vállalatok folyamattámogatására.

Érdekes csavar, amikor valaki az élete vagy egészsége miatt vált egy új szakmára vagy nyit ismeretlen lehetőségek felé a már meglévő hivatásán belül. Ez történt Bernadettel is, aki többek között stressz- és életviteli okokból származó egészségi problémájából motiválódva a holisztikus szemléletmód felé kezdett el nyitni, és megtalálta a kiutat. Ez inspirálta, hogy munkájába beépítse a holisztikus gondolkodást. „Sajnos a teljesítménynyomás, a stressz, a gyorsan változó világ engem sem került el. Ma már nagyon flexibilisnek kell lenni, nyomás van mindenkin, és ez a stressz fizikai formában jelenik meg az embereken pl. kiégés, fájdalmak, krónikus betegségek formájában. Nálam 8 éve egy autoimmun betegséget diagnosztizáltak, melyet gyógyszerekkel kezeltek, de az állapotom nem javult, hanem inkább több tünetem lett. Pár éve, amikor komolyabb kezelésre kellett volna váltani, húztam egy vonalat, és azt mondtam, hogy megpróbálom saját magam megtalálni a kiutat. Itt jött be a képbe a holisztikus szemléletmód.” – ismerteti Tresó Bernadett azt, hogyan került be életébe ez a módszer.

Mit értünk holisztikus szemléletmód alatt?

A holisztikus nézet képviselői egy egészben gondolkoznak, egy rendszerben. Próbálnak egy témát és problémát több oldalról megnézni, vizsgálni, megközelíteni, és a probléma gyökerét keresik. Abból indulnak ki, hogy a különböző részei a rendszernek egymásra hatással vannak és formálják egymást. Így van ez az ember mentális és fizikális egészsége és az egész élete tekintetében is. Vállalati szinten ez többek között azt jelenti, hogy a vállalatok sikeressége nagyon is függ a munkakörnyezettől, a munkavállalók jóllétététől, a mindennapi menetrendtől, ezért nagyon fontos, hogy a munkavállalók és a vállalat egésze testileg és lelkileg is rendben legyen.

Bernadett – betegsége kapcsán – elkezdte a holisztikus szemlélet elveit magán alkalmazni, és ezt a fajta gondolkodást behozva az életébe elkezdte a testét megfelelő táplálkozással segíteni, támogatni mentális egészségét, kidolgozni saját maga számára egy önismereti utat, és bejött életébe a mindfulness, azaz a tudatosság is. Néhány hónap múlva le tudta tenni korábbi gyógyszereit, hiszen testében beindult az öngyógyítás folyamata.

Egy vállalat sikeressége nagyban függ a vezető jóllététől is

Bernadett elmondta, hogy az, hogy mennyire sikeres és jövedelmező egy vállalkozás, nagyban függ attól is, hogy a vezetők milyenek benne, milyen nézeteket képviselnek, ennek tükrében pedig a munkavállalói jóllét is felértékelődik. A coachot elsősorban középkorú, 35-55 éves szakemberek, vezetők és vállalkozók keresik meg, akik életközepi kérdésekkel vívódnak, szeretnének további értelmet adni a munkájuknak, foglalkoztatja őket, hogyan tudnák vállalkozásukat magasabb szintre emelni és értéket teremteni.

Bernadett abban segít nekik, hogy feltérképezzenek új lehetőségeket, és ez igazán a holisztikus business coaching mentoring célja, hogy megfogalmazódjon egy jövőkép, egy vízió, ahol figyelembe veszik az egyén szakmai céljait és hozzáveszik személyes értékeit, vágyait, magánéleti céljait. „Ez a célja a holisztikus munkámnak, hogy ezeket mind összehangolják és olyan folyamattámogatás induljon el, ahol mindent figyelembe véve az egyén élete párhuzamosan halad, és mind szakmailag, mind a magánéletében, egészségét megőrizve tudjon haladni az őáltala felállított végső cél és vízió felé.” – mondja a coach.

Személyes tanácsadás mellett itt a Holinstinct is

Tresó Bernadett mindamellett, hogy hazánkból is dolgozik együtt ügyfelekkel, online és személyesen is Bázelben, több szakemberrel visz egy másik vállalkozást, a Holinstinct-et, ahol minden tanácsadónak megvan a maga területe, mely által hasonlóképpen próbálnak segíteni a vezetőknek és dolgozóknak céljaik elérésében.

A Holinstinct-et Tresó Bernadett és Udvardi-Gocs Mária reziliens- és neurotranszformációs coach álmodta meg és alapította, mindketten saját élettapasztalataikat alapul véve, hiszen míg Bernadettnek a betegsége, addig Máriának egy kiégése volt az életében, mindez pedig arra késztette őket, hogy holisztikus szemléletmódú vállalkozást alapítsanak. A Holinstinct programjainak elsődleges célja, hogy erősítsék az egyén érzelmi ellenállóképességét, és segítsenek elsajátítani a mindennapi életbe könnyen beépíthető stresszkezelési technikákat. A cégben öt szakember van Bernadettékkel együtt, mindenki külön tudással: Bernadett és Mária felelős a mentális egészségért és folyamattámogatásért, de csapatukban holisztikus táplálkozástanácsadó és két mindfulness- és jógaoktató is van. Nemzetközi csapatuk szakemberei Kanadából, Svájcból és Németországból származnak. Holisztikus szemléletű programjaik lényege, hogy egy-egy témát több oldalról támogatnak, mindezzel javítva az egyén mentális és fizikai egészségét. A programok tartalmazzák a személyes fejlődés, a tudatosság, a fizikai aktivitás és a táplálkozás alapjait is. Legelső holisztikus szemléletű programjuk a kiégés megelőzését és az abból való felépülést célozza meg.

Fontos a social media platform, de nálunk az ügyfélélmény és a bizalom az érték, mely a Covid alatt csak felerősödött

Bernadett úgy véli, bár nagyon fontos, hogy minden vállalkozás fent legyen a különböző közösségi média oldalakon, így a Holinstinct is jelen van például Instagramon, és megtalálják őket LinkedIn-en is, mégis, mivel szakmájukban minden a bizalomra és a hosszútávú együttműködésre épül, náluk az ügyfélélmény a meghatározóbb. „Nálunk akkor tudsz még több ügyfelet elérni, ha az információk szájról szájra terjednek, ha volt nálam valaki és elégedetten távozott, akkor tovább ajánl másnak. Természetesen fent vagyunk a közösségi oldalakon is, én is számos cikket írok, és networking eseményeken próbálom bővíteni kapcsolati hálómat.” – mondja.

Bernadették is haladnak a korral és az AI-t számos esetben használják marketing kommunikációra, szöveggenerálásra és finomításra, mely megkönnyíti feladataikat a posztolásnál. A szakmai anyagokat azonban minden szakértőjük saját maga készíti és írja, saját tudása alapján.

„A Covid időszakában jelentősen megnőtt az igény a mentális egészség támogatására és a segítői munkára. Az emberek mostanra kezdik igazán érezni a hosszú távú mentális stressz hatásait, amelyek különböző mentális blokkokat és bizonytalanságokat okoznak, különösen a vállalkozások vezetői és tulajdonosai körében. A bizonytalanság és a félelem a vállalkozások jövőjével kapcsolatban egyre inkább előtérbe kerül, és ez számos mentális és fizikai tünet formájában jelentkezik. A Covid sok vállalatot arra késztetett, hogy stratégiáját átgondolja, és kitalálja, hol van szükség változtatásra. Én a tapasztalataimmal és iránymutatásommal segítem a vállalkozókat az újragondolásban, stratégiai döntések hozásában vállalati szinten, de úgy látom, a személyes coaching is felerősödött az utóbbi időben. A Holinstinct szeretne társ lenni abban, hogy magasabb szintre emeljük az emberek életszínvonalát” – mondja Bernadett.

Amit vállalkozóként önmagunkért tehetünk

Tresó Bernadett nagyon sok jó tippet igyekezett adni, amit vállalkozóként megtehetünk önmagunkért, akkor is, ha nem vonunk be szakembert például egy életközepi krízisben vagy valamilyen – munkát és mindennapokat érintő – egyéb probléma esetén.

Fontos, hogy álljunk meg egy pillanatra, és vegyük sorra, hol tartunk most éppen. Gondoljuk át, merre halad az életünk! Mennyire érezzük, hogy ott tartunk, ahol szeretnénk? Elmélkedjünk, mi az, ami megmozgat minket a mindennapokban!

Ha elégedetlenek vagyunk a munkánkban, gondolkozzunk, mit tartunk fontosnak benne, hol tudunk igazi értéket teremteni! Csapatjátékosok vagyunk vagy esetleg egyedül szeretünk dolgozni? Inkább olyan feladatokat szeretünk ellátni, ahol nagyobb felelősség tevődik ránk vagy meghúzódnánk a háttérben? Ennek megfelelően alakítsuk ki mindennapjainkat és priorizáljunk!

Ha szeretnénk több időt a hobbinknak szentelni, tegyük meg, hiszen testi és lelki egészségünkhöz a kikapcsolódás is nagyban hozzájárul. Gondoljuk át, mi az, ami lelkileg és érzelmileg kielégít és boldoggá, teljessé tesz minket.

Gyakoroljunk empátiát, értsük meg a másik embert, és képzeljük magunkat munkavállalóink helyébe is. Adjunk lehetőséget aggodalmaik megosztására, és biztosítsuk őket támogatásunkról. Szánjunk pár percet minden reggel arra, hogy átgondoljuk, mit szeretnénk aznap elérni, mit várunk el a napunktól, a munkánktól, a párkapcsolatunktól? Alkalmazzunk kognitív újrakalibrálást, tehát próbáljuk átalakítani a negatív vagy torz gondolkodásmódunkat pozitívabb és reálisabb perspektívává. Ez néha nehéz lehet, mert az ember feje tele van félelemmel és blokádokkal, de érdemes megpróbálni, mert ez csökkenti a stresszt, a szorongást.

Bernadett azt javasolja, ha elakadtunk az életben vagy a munkánk során mindenképpen kérjük szakember segítségét, akinek van egy külső rálátása a dolgainkra és az életünkre. Ha bevonunk egy szakembert, ő semleges véleményt tud alkotni és új perspektívát hozhat életünkbe. A life- és business coach fontosnak tartja a sport rendszeres beiktatását is, mivel az pozitív hatással van mind a mentális fittségre, mind a fizikai ellenállóképességre és erőre. Emellett kiváló stresszoldó hatása is van.

A szakember szerint mindig prioritásnak kell lennie az öngondoskodásnak, és fontos, hogy figyeljünk magunkra, és azt, ami jó nekünk, kommunikáljuk kifelé is, másoknak. Jó, ha úgy indulunk neki egy napnak, hogy van egy tervünk, hosszú és rövid távú víziónk is, és apró lépésekben tuningolhatjuk az aznapi teendőinket. A strukturáltság nagyon fontos, a stratégiai tervezés a mindennapok alappillérének kellene lennie mindenkinél.

Legyen egy jó időbeosztásunk, egy összehangolt time management. „Azért fontos, hogy vállalkozóként jól legyünk, mert ha mi ellenállók vagyunk és tudjuk hova tartunk, könnyedén tudjuk ezt kommunikálni a csapatunknak és az egyéneknek is. Ez pedig vállalati szinten stabilitást ad az egyéneknek és a csapatnak egyaránt. Hiszen, ha támogatjuk a munkavállalókat a mentális-fizikális egészség megőrzésében és az önfejlesztésben, illetve mi, vállalkozóként is jól érezzük magunkat, onnantól bármit meg tudunk valósítani, és vállalkozásunk sikeres lesz.” – zárja sorait Bernadett.

Tresó Bernadett apró tanácsai, melyekkel munkánkat, illetve testi és szellemi frissességünket bármikor fel tudjuk tuningolni:
  1. Pomodoro technika: dolgozzunk 25 percig fókuszáltan, majd 5 percig tartsunk szünetet. Minden négy pomodoro után tartsunk egy hosszabb szünetet, általában 15-30 percet. Ezt próbáljuk beiktatni a mindennapokba. Ne dolgozzunk órákon keresztül, mert az növeli a stresszt és fáradékonyságot okoz, ezzel szemben a szünetekkel növelhetjük a produktivitásunkat.
  2. Alkalmazzunk légzéstechnikai gyakorlatokat: 4 ütemre szívjuk be a levegőt, 7 ütemig tartsuk bent, 8 ütemre fújjuk ki. Ez a technika bizonyítottan megnyugtatja a kognitív idegrendszerünket.
  3. Figyeljünk a testmozgásra: akár 10-20 perces sétáról van szó, akár nagyobb intenzitású, hosszabb ideig tartó mozgásról, mindenképpen végezzünk aktívan feladatokat, mert a rendszeres testmozgás kiemelten fontos egészségünk szempontjából.

Szerző:
Müller-Hegedűs Henriett – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség

Mondd el véleményedet a cikkről

Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!

Átlag értékelés 0 / 5. Összes értékelés: 0

Legyél te az első, aki értékeli a cikket!

Oszd meg a cikket!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


    Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.

    Ha szeretnél ehhez hasonló tartalmakról értesítést kapni, akkor
    regisztrálj a hírlevelünkre!

      Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


      Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.