Azt hitted, a chatGPT maga a mesterséges intelligencia? Nem teljesen!
Tudtad, hogy lényegében már százötven évvel ezelőtt, az iparosodással és a tömeggyártással megkezdődött a mesterséges intelligencia térnyerése? Csak éppen akkor még a gépesítés területén, amellyel az emberi teljesítőképesség határait lehetett kiszélesíteni. A különböző daruk, emelőszerkezetek feltalálása utat nyitott a fejlődésnek, ezzel együtt a városiasodásnak. Valami hasonló fejlődési pályára érdemes gondolni, amikor napjainkban a mesterséges intelligenciára gondolunk. Az AI ugyanis egyre nagyobb teret követel a hétköznapi életünkben, a munkafolyamatokban, a gyógyításban, no és a szoftverfejlesztés területén.
Magyarországon számtalan szoftverfejlesztő cég létezik, de a Dunántúl egyik legnagyobb technológiai vállalata a Precognox, amely intelligens, nyelvészeti alapokra épülő keresési, szöveganalitikai szoftvermegoldásokat fejleszt. A cég vezetője és társalapítója Jóföldi Endre mérnök, informatikus, aki a Békevár baptista gyülekezet vezetője is egyben. Tizenhat éves kora óta, vagyis idestova több mint harminc éve Jézus követője, kijelenthető, hogy a vallás és az üzleti élet igenis jól megfér egymás mellett.
Mint a legtöbb nagyvállalat, a Precognox is „kicsiben” indult, kétszemélyes vállalkozásként 2008-ban, de Jóföldi Endre és Kása Károly jelenleg is üzlettársak. Huszonévesen a szoftverfejlesztés területén szereztek kellő tapasztalatot, amikor 2001-től hét éven keresztül a National Institutes of Health (NIH – Nemzeti Egészségügyi Intézet) partnerei voltak. Az Egyesült Államok legnagyobb egészségügyi intézetének dolgoztak, elsősorban a ToxSeek toxikológiai keresők, valamint nyelvi eszközök fejlesztésén.
„Amerikában a számtalan egészségügyi felügyelet mellett az NIH a legnagyobb, kezdve az orvosbiológiai és közegészségügyi kutatásoktól, egészen a gyógyszerkutatásig – kezdte Jóföldi Endre, a Precognox társalapítója. – Mivel az NIH egy óriási vállalat, hatalmas egészségügyi könyvtárral rendelkezik, és ketten a társammal fejlesztőként dolgoztunk, úgynevezett szövegbányászati területen. Az interneten végeláthatatlan mennyiségben találunk szöveget, amelyek között például a Google-lel lehet keresni, ugyanakkor rengeteg szervezet létezik, amelyekhez a kapcsolódó szöveget nem lehet az interneten elérni. Bármennyire is furán hangzik, a Google-lel és egyéb keresőprogramokkal az internet elenyésző részében találjuk meg a keresendő szöveget, mivel jelentős mennyiségű információ csak a különböző szervezetek saját adatbázisában található meg. Egy egyszerű példával élve, a telefonkönyv is egy titkos adatbázis, mert a telefonszolgáltató cégnél megtalálhatók ugyan az előfizetők adatai, telefonszámai, de nem nyilvánosak.”
Cégvezetőnél is elkerülhetetlen a folyamatos fejlődés, avagy igaz a szólás, hogy jó pap holtig tanul
Jóföldi Endre egy korábbi tanárától úgy tanulta, egy vezető, csak addig vezető, amíg tanul. Nos, ennek megfelelően igyekszik élni az életét, s nincs ez másként a munka területén sem. A gyülekezet weboldalán blogot vezet pásztoroknak, gyülekezeti vezetőknek, mert mint mondta, a vezetés egyre inkább foglalkoztatja, legyen az egy vállalat vagy egy kisebb vallási közösség.
Egyébiránt a Precognox aktívan hozzájárul az informatikai szakma fejlődéséhez, rendszeresen szervez ugyanis szakmai előadásokat, találkozókat, továbbképzéseket, amelyek elsődleges célja, hogy bemutassa a programozói pályaválasztás lehetőségeit, egyben felhívja a figyelmet a felsőoktatásban és a munka világában rejlő lehetőségekre. A fejlődési ívet hűen tükrözi, hogy 2008 óta tizenhat év telt el, s a két alapító, Jóföldi Endre és Kása Károly mellett már ötvenen dolgoznak a cégnél.
„Amikor elindítottuk saját vállalkozásunkat, egyik első ügyfelünk a Sanoma volt, amely akkoriban a Startlap tulajdonosa volt. Több mint tíz éven keresztül az általunk fejlesztett keresőprogram futott a Startlapon, illetve a Profession álláskereső portálon. Most már nem, de továbbra is üzleti kapcsolatban állunk, egyébként pedig megmaradt a specialitásunk, vagyis jelentős mennyiségű szövegből megfelelő információt, máshogyan fogalmazva értéket nyerünk ki. Van, aki piaci információkat keres az interneten, megint más pedig a versenytársairól szeretne több információt megtudni.”
A cégnél dolgozó ötven fő nagyobb része szoftverfejlesztő ugyan, de találni köztük ajánlatírót, üzleti elemzőt, tesztelőt, marketingest, természetesen értékesítőt is, mert a cég az elmúlt években egyre több megrendelésnek tett eleget amerikai és hazai ügyfeleinek egyaránt. Tavaly az árbevétel több mint ötven százaléka az amerikai piacról érkezett a cégbe. Ugyanakkor a modern üzletpolitika megköveteli, hogy egy ötven fős vállalat is csak akkor képes piacvezető maradni, ha a szakértelem mellett kiemelkedő a vezetői készsége. Márpedig Jóföldi Endre a tanultaknak megfelelően a cégvezetésben is élen jár. A Precognoxnál fontosnak tartják a folyamatos fejlődést, hogy mindig a legjobb szolgáltatásokat nyújtsák partnereiknek, felkutassák és alkalmazzák a legújabb módszereket, technológiákat. Ennek érdekében a szoftverfejlesztők gyakran tartanak belső képzéseket, de a fejlődés nem csupán a profithajszoláson alapszik. A vállalat tudatos lépéseket tett, hogy javítsa a dolgozók életminőségét, az egészségi támogatás mellett szociális programokat szervez, és Magyarországon az úttörők közé tartozva támogatja az azonos szakmai tudású és azonos pozícióban lévő nők és férfiak egyenlő bérezését.
Mindezek mellett Jóföldi Endre fontosnak tartja a helyes kommunikációt a munkavállalókkal, és a folyamatos visszacsatolást. Éppen ezért, rendszeresen mérik a munkatársak munka közbeni elégedettségét, azok visszajelzéseit, továbbá a személyes, négyszemközti interjúk is a munkakörülmények, illetve az elégedettségi szint fejlődését szolgálják.
Tévedés azt hinni, hogy a chatGPT maga a mesterséges intelligencia
Szükséges is a megfelelően felépített hálózati rendszer, mert az informatika területén is érzékelhető némi lassulás. Még annak ismeretében is, hogy a szövegbányászat vagy szöveg analitika elsősorban a mesterséges intelligencia miatt számít feltörekvő üzleti konstrukciónak.
„A mesterséges intelligencia és a chatGPT megjelenésével a legtöbb informatikai cég fél év alatt – állítása szerint – AI-szakértővé vált, mert meglehetősen nagy a verseny. Szerencsére tizenhat év tapasztalati előnnyel rendelkezünk a mesterséges intelligencia területén, amellett, hogy teljesen egyszerű és átlagos szoftverfejlesztéssel is foglalkozunk. Általánosságban kijelenthető, hogy az elmúlt másfél évet tekintve az informatikai piac meglehetősen nehéz időszakot él át, mert az európai uniós források erről a területről is nagyon hiányoznak. Ugyanakkor meglehet, hogy egy kisebb vállalkozás indításához ideális az időpont, mert könnyebben lehet találni megfelelő informatikust. A chatGPT-szerű modellek használata az utóbbi egy-két évben sok embernek átvitte az ingerküszöbét, sőt sokan úgy is vélekednek, hogy a chatGPT maga a mesterséges intelligencia pedig csak nagyon kicsi részét teszi ki. Rengeteg szegmensben használnak mesterséges intelligenciát, mint például az iparban, ahol egy probléma megoldását úgy valósítják meg, hogy az AI által adatokkal megtanított szoftvert használnak gépi eszköz programozásához. Legjobban úgy lehetne érzékeltetni a folyamatot, hogy amikor szoftvert írunk, maga a programozó szedi szét a problémát, a mesterséges intelligenciánál viszont maga a szoftver oldja ezt meg.”
Mint minden újítástól, a mesterséges intelligenciától is sokan ódzkodnak, s talán a félelmet sosem lehet majd teljes mértékben feloldani, mindenesetre az iparban, a piaci versenyhelyzetben egyre inkább elkerülhetetlen az AI-használat. Jóföldi Endre sincs ezzel másként, és bátran ajánlja a mesterséges intelligencia alkalmazását.
„Nem vagyok filozófus, nem tudom megítélni, hogy miért jogos vagy nem jogos az emberek félelme, de gondoljon bele, az emberek sem viselkednek, gondolkodnak vagy cselekszenek százszázalékos tökéletességgel. Sőt, ha két embert megkérünk, hogy ugyanabból a szövegből emeljék ki a leglényegesebb elemeket, valószínűsíthető, hogy nyolcvanöt százalék lesz az átfedés közöttük, mindketten mást és mást emelnek majd ki. Száz százalék sosem lesz, mint ahogyan a nyelvi modelleknél sem. A chatGPT tulajdonképpen egy szövegelőállító automata, amely viszont folyamatosan ellenőrzésre szorul, hogy a lehető legtökéletesebb szövegeket állíthassuk elő. Na, ehhez szükséges a szoftverfejlesztő cég, hogy olyan ellenőrzött minőségű szolgáltatást hozzon létre, amely megfelel a jogi kritériumoknak is, hiszen a megrendelő vállalat felelős az általa megjelentett szövegért, tájékoztatóért, szolgáltatásért.”
Az AI-használattal olyan feladatokat végeztethetünk el, amelyre az ember sosem lenne képes
Maradva kicsit a távolságtartásnál a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, érdemes megemlíteni, hogy az iparosodással, a gépesítéssel különböző építkezési formákat olyan mennyiségben lehetett megvalósítani, súlyokat megemelni, amelyeket emberek ezreivel sosem. Jóföldi Endre mindemellett kiemelte Babak Rasolzadehet, az Apple cég AI-szakértőjét, aki a legutóbbi találkozásukkor, a kaliforniai Cupertinóban elmondta, a mesterséges intelligenciával kapcsolatban lényegesen fontosabb kérdés olyan feladatok elvégzésének megalkotása, amelyre az ember sosem lehetne képes.
„A radiológia előszeretettel használja képalkotó-eljárásoknál a mesterséges intelligenciát, és megállapíthatja, hogy a betegben hol és milyen mértékű daganat található. Mindez egyetlen daganatnál tökéletesen működik emberi tényezővel is. Ha azonban ez a daganat mondjuk százötven apróbb daganatból tevődik össze, a világ legjobb radiológusa sem képes összehasonlítani a két hónappal később készített képet. A mesterséges intelligencia alapú képalkotó-eljárással azonban mind a százötven apró részlet részletesen kielemezhető, ettől függetlenül a radiológus nem vált haszontalanná, sőt, ahogyan fejlődik a képalkotás, egyre több szakemberre lesz szükség, mert kizárólag a két kép összehasonlítása nem elegendő a gyógyításhoz.”
A Precognox által fejlesztett TAS Enterprise Search Engine (vállalati keresőmotor) egy fejlett és sokoldalú intelligens program, amely az Elasticsearch-platformon működik. Úgy tervezték, hogy egyszerűsítse a különböző adatforrásokon átívelő kutatásokat, lehetővé téve az adatbázisokban, HTML-oldalakon, valamint PDF, DOC és egyéb formátumú dokumentumokban a keresést. Minden különösebb változtatás nélkül beilleszthető vállalati szoftverekkel, mint az ERP- és CRM-rendszerek, továbbá olyan hibakezelőkkel, mint a JIRA, valamint platformokkal, mint a Confluence, OneNote, SharePoint, sőt még e-mail rendszerekkel is. A felhasználóbarát interfész, vagyis két számítógépes (hardver vagy szoftver) eszköz, vagy a számítógép és az azt használó ember érintkezési felülete lehetővé teszi a több elemből álló keresések végrehajtását anélkül, hogy előzetesen meg kellene ismerkedni a bonyolult eszközökkel.
Hogyan építs olyan céget, amely nemcsak a profitot tartja fontosnak?
- vezetőként is a tanulási folyamat legyen a legfontosabb
- vezetőként is tanulj meg emberséges maradni
- vedd figyelembe a munkatársak visszajelzéseit
- szerettesd meg a dolgozókkal a munkahelyet
- juttatások, egészségügyi szolgáltatások elősegítik a fluktuáció visszaszorítását
- legyél naprakész, tájékozódj a legújabb fejlesztésekről
- követelj, de ne követelőzz
- építs fel bizalmi hálót a négyszemközti interjúkkal
Miért jó, és miért ne féljünk a mesterséges intelligenciától?
- végeláthatatlan lehetőséget biztosít különböző munkaterületeken
- a megalkotott munkafolyamat elvégzésére az emberi tényező szükséges marad
- segíti, de végérvényesen nem helyettesíti az ember munkáját
- gyorsabb és pontosabb munkavégzés lehetséges
- az AI által megtanított szoftver segít a gépesítésben
- a gyógyászatban életet menthet
- az iparban bővíti a kapacitást
- a piaci versenyhelyzetben egyre inkább elkerülhetetlen
Szerző:
Németh Erik – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség
Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!