Save the date - 2022. évi adónaptár
Egy vállalkozás számviteli és adózási folyamataiban számos határidő felmerül, amelyekkel a pénzügyi szakemberen kívül nem árt a cégvezetőnek sem tisztában lennie. A határidők be nem tartása hátrányos jogkövetkezményeket, előnyös lehetőségek elszalasztását eredményezheti, ugyanakkor azok betartása kézzel fogható előnyöket is jelenthet a vállalkozások számára. Az alábbiakban az idei év végéhez kötődő fontosabb dátumokat, valamint a mikro- és kisvállalkozásokat érintő fontosabb jövő évi adózási határidőket foglaltam össze.
A bevallási, adófizetési határidők elmulasztásakor jellemzően nem szankcionál automatikusan a NAV, mindazonáltal az ilyen típusú mulasztásoknak is lehetnek hátrányos következményei.
Bevallási kötelezettség elmulasztása esetén a bírság kiszabását meg kell, hogy előzze a NAV hiánypótlási felhívása, adótartozás esetén pedig az adóhatóság felhívhatja az adózókat a tartozás megfizetésére, mielőtt megindítja a végrehajtási eljárást.
Az említett kötelezettségek megsértése ugyanakkor közvetlen negatív hatásokkal is járhat.
Az adó esedékességkori meg nem fizetése nyomán például kikerülhetünk a köztartozásmentes adatbázisból, szélsőséges esetben akár az adózói minősítést is hátrányosan befolyásolhatja egy ilyen jellegű mulasztás (pl. megbízható adózói státusz elvesztése). Egyes bevallási kötelezettségek (pl. ÁFA összesítő nyilatkozat és a havi adó- és járulékbevallás) éven túli elmulasztása pedig akár adószám törlést is vonhat maga után.
A példás bevallás és adófizetési fegyelem olyan kedvezményes adózási státuszok szempontjából is jelentőséggel bír, mint például a KATA és a KIVA.
A bevallási és adófizetési kötelezettség határidőben történő teljesítésének elmulasztása közvetve vagy közvetlenül például a KATÁ-s/KIVÁ-s státusz választását is megakadályozhatja, vagy előidézheti az említett adóalanyiságok megszűnését.
Az adófizetési kötelezettség nem határidőben történő teljesítése kapcsán kiemelendő, hogy az időben benyújtott fizetési könnyítési (részletfizetési és/vagy halasztási, esetleg adómérséklési) kérelem hatására a végrehajtási eljárás szünetel. A fizetési kedvezmény kérelmek kapcsán bizonyítani kell a “rászorultságot”, azaz a fizetési nehézség adózó érdekkörén kívüli keletkezését és annak átmeneti jellegét. A főszabálytól eltérően megbízható adózók, illetve vállalkozó és nem vállalkozó magánszemélyek bizonyos feltételekkel, automatikus fizetési könnyítésre is jogosultak lehetnek, továbbá a veszélyhelyzet alatt 2022. június 30-ig előterjesztett kérelem alapján további adózók is hozzáférhetnek az automatikus könnyítéshez meghatározott feltételek mellett.
A fentiekre tekintettel érdemes tisztában lenni, hogy a jogszabály milyen határidőket ír elő az egyes adókötelezettségek teljesítésére.
Mielőtt még rátérnénk a jövő évi adózási határidők ismertetésére, pár idei dátumra is felhívnám a figyelmet, amelyek akár hosszabb távon is befolásolhatják a vállalkozások életét:
- 2021. október 31-ig kellett benyújtani az Európai Közösség másik tagállamába magánszemély vevők részére pl. webshopon keresztül értékesítő vállalkozásoknak a bevallásaikat (és megfizetni az esedékes adót), akik a One Stop Shop/Import One Stop Shop (OSS/IOSS) egyablakos rendszereket használják. Ezt követően az OSS sémában negyedévente, az IOSS sémában pedig havonta kell benyújtani a bevallásokat a tárgynegyedévet/tárgynapot követő hónap utolsó napjáig.
- a KATÁ-s egyéni vállalkozók 2021 decemberében jelenthetik be, hogy következő évtől nem KATA szerint szeretnének adózni. Ily módon választhatják pl. 2021. január 1-től az Szja tv. szerinti átalányadózó egyéni vállalkozó státuszt. (lsd. korábbi cikkem)
- a KIVA alanyiság a választás hónapját követő hónap első napjával jön létre. A decemberi bejelentés adminisztratív szempontból kényelmesebb döntés, ugyanis nem eredményez többlet bevallási és adott esetben beszámolókészítési kötelezettséget. Amennyiben valaki például november 30-ig döntött a KIVA választása mellett (pl. mert a vonatkozó számadatai ebben az időszakban kedvezőbbek a belépés szempontjából), úgy az áttérés kapcsán többletadminisztrációval kell számolnia, ugyanis tört adóév tekintetében is beszámolót kell készítenie és be kell nyújtania a vonatkozó bevallásokat is. Aki viszont a jövő év elejétől bekövetkező munkáltatói terhek (szocho és szakho) 4 %-os csökkentése nyomán a KIVA elhagyására készül, úgy az erre vonatkozó döntését 2021. december 20-ig jelentheti be a NAV-hoz. (lsd. KIVÁ-s cikkem)
- 2021. december 7-ig és 11-ig kérhető vissza az elévült behajthatatlan követelések ÁFÁ-ja. Mindkét határidő jogvesztő és eltérő igényérvényesítési módokat takar. Az első határidőig a hazai szabályok alapján nyújtható be ÁFA-visszatérítési kérelem, amennyiben a követelés 2020. júnus 10. és 2021. június 10. között vált behajthatatlanná. A korábban behajthatatlanná vált követelések ÁFÁ-jának visszaigénylését egy európai jogra alapított kérelemmel december 11-ig lehet megkísérelni.
- azon gyermeket nevelő magánszemély vállalkozóknak, akiknek nem rendelkezik a jövő évi szja-visszatérítéshez szükséges adataival a NAV, 2021. december 31-ig tudják benyújtani az erre vonatkozó kérelmüket.
- 2022. január – első e-áfa kiajánlás (?). A korábban tervezett november 12-i bevezetés helyett a veszélyhelyzet fennállásáig biztosan csúszik az ÁFA-bevallási tervezet kiajánlása. Az e-áfa rendszer lépcsőzetes bevezetésével a vállalkozások is időt nyernek belső folyamataik automatizálására, a könyvelési rendszer naprakésszé tételére, a számlázási folyamatok átalakítására. A hibás, hiányos adatszolgáltatásról a NAV rendszeresen tájékoztatja a vállalkozásokat.
- várhatóan jövőre is marad az 1 %-os helyi iparűzési adó maximum. Azoknak a kkv-nek (kivéve a katásokat), akik 2021. évben nem nyújtottak be nyilatkozatot, az adóelőleg felezése érdekében 2022. február 25-ig kell nyilatkozniuk.
Nézzük a legfontosabb 2022. évi határidőket!
A mikro- és kisvállalkozásokat érintő legfontosabb határidőket az alábbiakban szedtük össze. (A táblázat nem tartalmazza az innovációs járulék bevallására/befizetésére vonatkozó határidőket!)
I. NEGYEDÉV
II. NEGYEDÉV
III. NEGYEDÉV
IV. NEGYEDÉV