Szerethető Munkahelyek: legyen a céged álommunkahely!
Hogyan lesz a céged tényleg szerethető és miként kaphatsz erről tanúbizonyságot? Bemutatjuk a Szerethető Munkahelyek Díjat és a munkáltatói márka lényegét!
A nap jelentős részét mindenki a munkahelyén tölti. Szinte többet találkozik az ember a munkatársaival, mint a családjával. Ezért sem mindegy, hogy milyen a munkakörnyezet vagy kik a kollégák. Egy jó hangulatú és szerethető munkahelyre szívesen megy be az ember, sőt hatékonyabb és eredményesebb munkát tesz le az asztalra. Hogyan alakíthatod álommunkahellyé a cégedet és miről szól pontosan a hazai Szerethető Munkahelyek Díj? Ezekre a kérdésekre adunk most választ a cikkben!
Miről szól a Szerethető Munkahelyek kezdeményezés?
A Dreamjo.bs állásportál csapata 2017-ben indította útjára a Szerethető Munkahelyek Díjat. A kezdeményezés célja, hogy a magyarországi vállalkozások megmutathassák magukat a nagyközönség előtt: betekintést adnak abba, hogy miért is jó náluk dolgozni. A versenyre kis-, közép és nagyvállalatok különböző kategóriákban nevezhetnek.Egyaránt nyújt lehetőséget a vállalkozások és a munkakeresők számára, hiszen a csapat küldetése felhívni a figyelmet arra, minden munkahely lehet álommunkahely a megfelelő ember számára. A szervezők hangsúlyozzák, hogy a fizetésen túl számos tényezővel lehet kötődést kialakítani a cég és a munkavállaló között. Sok esetben a szakmai fejlődés, a jó hangulat és a szuper csapat egy kicsivel alacsonyabb fizetésért cserébe is megéri a dolgozó számára.A Díjra egy cégprofil kitöltésével jelentkezhet bármely hazai cég – teljesen ingyenesen. A profil bemutatja a csapatot, az irodát, a cégben lévő lehetőségeket, a szakmai fejlődési utakat, emellett kitér a munka és magánélet egyensúlyára. A profilok sorsáról szakmai és közönségzsűri dönt különböző kategóriákban: a kis-, közép- és nagyvállalatokat külön-külön vizsgálják. A közönségzsűri egy algoritmus alapján szavaz: random 5 különböző céget pontozhat mindenki a szavazás során, így lesz hiteles és valós a végeredmény.
Kkv-ként mit profitálhatsz a kezdeményezésből?
Komoly PR és marketing lehetőséget biztosít a kezdeményezés az induló cégek számára. Széles közönség ismerheti meg a cégedet az országos médiakampánynak köszönhetően. Amellett, hogy új ügyfeleket szerezhetsz az ingyen marketing által, új munkatársak kereséséhez is hasznos.
Felmerül a kérdés, vajon a vidéki cégeknek milyen esélye van a versenyben. Jó hírünk van: igenis nagy! Az elmúlt években számos nem fővárosi vállalkozás indult már a versenyen. Nem mindenki szeretne Budapesten élni és dolgozni, tehát a vidéken működő cégek számára ugyanúgy tartogat lehetőségeket a kezdeményezés.
Mi az a munkáltatói márka?
A legnagyobb profitja a kezdeményezésnek a céged számára az, hogy megmutathatod a munkáltatói márkádat. Az összeállított profil által bárki betekintést kaphat abba, milyen lehet valóban a cégednél dolgozni. A munkáltatói márka a nagyszabású, kreatív kampányok helyett a munkahelyi értékekre és az élményekre épít. Három fontos cél köré építheted a munkahelyi brandet: bevonzás, elköteleződés és megtartás. A céged által képviselt és fontosnak tartott értékek összessége adja az értékcsomagot, amit az ügyfelek és a leendő munkatársak kaphatnak. Munkáltatói értékígéretnek (Employer Value Proposition) hívjuk ezt a csomagot: ez alapján döntenek az emberek, hogy szeretnének-e veled dolgozni vagy sem.
Az őszinte munkáltatói márkaprofil 28%-kal alacsonyabb fluktuációt eredményez, 46%-kal kevesebbet kell toborzásra költened általa és 77%-kal pontosabb, relevánsabb jelöltek jelentkeznek majd az álláshirdetéseidre.
Mit is tehetsz azért, hogy erősítsd a munkáltatói márkádat?
- Olyat alkalmazz, aki beleillik a céges kultúrádba. Az új munkatárs kiválasztásakor ne az önéletrajzban felsoroltak szerint dönts. Mérd fel a jelölt szakmai képességeit, az emberben rejlő lehetőségeket, a tanulási vágyát, majd mindezeket vesd össze azzal, miként illeszkedne be a meglévő csapatodba és neked mik az elvárásaid. Alakíts ki előre egy megfelelő perszónát és a felvételi folyamat során őt keresd!
- Legyen egységes az online megjelenésedminden platformon és médiumban.
- Mondd el, hogy miért is csinálja a céged, amit csinál.
- Mutasd meg, hogy miben különbözik a vállalkozásod másoktól. Légy büszke arra, ha a céged kilóg a sorból. Pont attól leszel különleges és egyedi, ha őszintén be mered vállalni az értékeidet, a különbségeket és a céljaidat.
- Engedj betekintést a színfalak mögé: mutasd be vizuálisan a csapatod, a munkahelyi mindennapokat és a termékedet, mindezt akár a közösségi médiában. A branded legjobb nagykövetévé a kollégák válnak: a személyes történeteik adnak hitelességet a cég értékeinek és a munkahely márkájának.
- Ne másolj le más vállalkozásokat: legyen saját céges stratégiád és egyéniséged! Rögtön kibukik, ha nem valós képet mutatsz, több kárt okoz, mint hozna: sokkal sebezhetőbb és teljesen hitelt vesztett lesz a céged.
Mitől lesz szerethető egy munkahely?
Azt már látjuk, hogy a munkáltatói márkán rengeteg minden múlik. A megfelelő munkakörnyezet, csapat, fejlődési lehetőségek és munka-magánélet viszonya adja az alapját a szerethető munkahelyeknek.
Adunk néhány támpontot, hogy te is meg tudd ítélni, mennyire szerethetik a cégedet a munkatársaid:
- Milyen a kialakított munkakörnyezet? Otthonosan mozognak benne a kollégák?
- Képes-e a cég pozitív hatást gyakorolni a munkatársakra?
- A vállalkozás valamilyen szociális, társadalmi vagy környezeti probléma megoldásában, segítésében részt tud venni?
- Szakmai téren milyen fejlődési utak, kihívások vannak a munkatársak előtt? Van-e lehetőség előrelépni, vezetővé válni a cégben?
- Egységes munkafolyamatokkal dolgoznak-e? Biztosított-e a stabil szoftverhasználat, a céges mobil szolgáltatások és készülék- és eszközhasználat?
- Az iparágban hol helyezkedik el a céged? A legjobbak közt van?
- Mennyire transzparens a cég és a különböző folyamatok?
- Rendszeresen kapnak visszajelzést a munkájukra az emberek? Építő jellegű kritikákról, visszajelzésekről van-e szó?
- Mennyire rugalmas a cég a munkafeltételeket tekintve? A távmunka, home office lehetősége fennáll-e?
- Milyen a légkör és a csapat a munkahelyen? Kellő figyelmet kap-e a csapatépítés: csapatebédek vagy -vacsorák, kirándulások, csapatépítő hétvégék részét képezik-e a céges kultúrának?
- Milyen mértékben és hogyan honorálják a befektetett munkát és a hűséget a fizetésen túl?
Az elkötelezett munkatársakhoz és ügyfelekhez komoly energiabefektetésre és munkára lesz szüksége a cégednek. Mindehhez a munkáltatói márka kialakítása nagy segítség lehet. Élj a Szerethető Munkahelyek kezdeményezés által felkínált lehetőségekkel: szerezz országos és szakmai ismertséget a vállalkozásodnak!