Így építs jó wifit a panziódban!

Wifi panzió

A vendégeid igényelnék a jó minőségű internetet a szálláson, de te nem tudod biztosítani nekik? A jó vezeték nélküli hálózat kiépítése egyszerűbb, mint gondolnád.

Ha szálláshelyet üzemeltetsz, egészen biztosan van valamilyen internet-előfizetésed, hiszen ennek hiányában még az érdeklődő e-mailekre sem tudnál válaszolni. Az viszont ma már kevés, hogy neked van interneted – a vendégeid is elvárják, hogy tudjanak netezni, amíg nálad időznek, pihennek. Többségük biztosan nem saját mobilnetjét szeretné fogyasztani, hanem egyből kérdi: wifi van? Ha még nincs, vagy nem elég jó, akkor bizony ki kell alakítani egy új hálózatot. Az alábbiakban ehhez adunk néhány praktikus tanácsot.

1. Vezetékes internet

Bizony, a jó vezeték nélküli hálózat alapja a megfelelő vezetékes hálózat. Nagy sávszélességű üzleti internetkapcsolatra lesz szükséged, ha azt akarod, hogy vendégeid élvezhető minőségben tudják fogyasztani az online szolgáltatásokat. 500 megabit/másodperces átviteli sebesség alá már nem nagyon érdemes menni egy olyan szálláson, ahol 15-20 embert lehet fogadni.

De még jobb, ha gigabites internetre fizetsz elő, és akkor a későbbi esetleg bővítés vagy az új online szolgáltatások megjelenése sem fog gondot okozni, tanácsolja Kollár Péter, a Magyar Telekom SOHO szegmensének osztályvezetője. Szerencsére az országban egyre több helyen áll rendelkezésre ez a sávszélesség: a Telekom például 2,4 millió szélessávú végponttal rendelkezik. Ezek közül a kábeles internetkapcsolatok maximális sebessége 1 gigabit/másodperc, az optikai hálózatokon viszont 2 gigabit/másodperc is elérhető – ebből pedig már bőven jut minden vendégnek.

Már csak azért is érdemes lehet a Telekom üzleti internetszolgáltatásait igénybe venni, mert lehet hozzá kérni fix IP-címet (ennek a saját szerver üzemeltetésében vagy a kollégáknak biztosított távoli elérésben lehet jelentősége), és több e-mail cím is jár hozzá, így a saját vállalkozásod nevére szóló címeket használhatsz a @gmail.com helyett, ami, valljuk meg, bizonyos vállalkozásméret fölött már nem elegáns.

Most ráadásul a Telekom és a Szállás.hu együttműködésének köszönhetően, segítünk népszerűsíteni a szállásodat a szállás.hu oldalán. Legyél kiemelt szállásadó, amennyiben rendelkezel extra gyors – azaz legalább 1000 Mbit/s maximális letöltési sebességű – Telekomos vezetékes internettel! Csatlakozz a kezdeményezéshez, hogy szállásod felkerülhessen a hamarosan induló extra gyors Telekom netes listaoldalra! További részletek:  www.telekom.hu/szallasadoknak

2. Tökéletes lefedettség

A szélessávú vezetékes internet önmagában viszont nem elég: az is kell, hogy a kapcsolat a szálláshely minden pontjáról jól elérhető legyen. Ehhez kell a vezeték nélküli (wifi) hálózat, amelyhez a vendégek csatlakoztatni tudják eszközeiket.

A fizika azonban itt közbeszól: már egy lakásban is lehetnek gyenge vétellel rendelkező pontok, hát még egy nagyobb panzióban és az esetleg hozzá tartozó kertben. A wifi-jelek erősségét számos tényező befolyásolja, és ezeket mind figyelembe kell venni, amikor megtervezed a hálózatodat. A betonfalak és –födémek erősen korlátozzák a jelek terjedését (a tégla már kevésbé, a fa pedig még kevesebbet árnyékol), mint ahogy a falakban futó csövek is zavarnak. Az üveg, a csempe vagy a rozsdamentes acél visszatükrözi a jeleket. Zavarhatják a továbbítást bizonyos készülékek, mint a mikrohullámú sütő vagy a vezeték nélküli csengő is. Értelemszerűen a szabadban jobban terjednek a wifi jelei, mint beltérben.

Az sem mindegy, milyen csatornán sugároz az eszközöd. Az 5 gigahertzes hálózat erősebb jeladásra képes, de kisebb távolságban, míg a 2,4 gigahertzes frekvencián nagyobb területet lehet lefedni, viszont kisebb sávszélességgel.

Egyetlen vezeték nélküli eszközzel ezért egy nagyobb épületet valószínűleg nem lehet jól besugározni, többet kell elhelyezni, jól megválasztott pontokra. Mindenképpen érdemes előzetesen felmérni a helyszínt (beltérben és kültéren egyaránt), és meggyőződni a jó vételről minden olyan ponton, amit ki akarsz szolgálni a vezeték nélküli hálózattal. Nagyobb szállodák esetében ezt (és a hálózat megtervezését) érdemes lehet szakemberekre bízni, de egy mobiltelefonnal magad is kiszúrhatod a gyenge pontokat. Számos ingyenes wifi-elemző eszköz érhető el a mobil alkalmazásboltokban. Az angol nyelvű WiFi Signal Strength Meter – Network Monitor a laikusok által is érthetően mutatja meg, hogy hol milyen erős a jel. A magyar fejlesztésű WiFi Analyzer ennél jóval többet tud (például megmutatja, hogy a szomszédos wifi-hálózatok hol zavarnak be), de ezt sem csak szakemberek tudják használni.

Ezeknek az információknak a birtokában már sokkal hatékonyabban tudod elhelyezni például azt a három wifi hatótávnövelő eszközt (Strong Mesh Extender), amelyet a Magyar Telekom kedvezményes áron kínál a szállásadóknak az üzleti internet mellé. Ezek használatával elkerülhető például az olyan kényszermegoldás, amikor minden emeletet külön vezeték nélküli hálózat szolgál ki, és ha a vendég a második emeletről reggelinél nem vált át a másik hálózatra, nem fog tudni posztolni a capuccinójáról, és el lesz rontva az egész napja…

3. Biztonság

A vezeték nélküli hálózatok kiépítésénél és üzemeltetésénél kiemelten kell figyelni az információbiztonságra, hogy se a saját rendszereidet, se a vendégeid adatait ne fenyegesse veszély. Az első lépés, hogy két hálózati szegmenst alakíts ki: egyet a vendégeidnek, egyet pedig a vállalkozásodnak, amit kizárólag te és munkatársaid használnak. Ezeket a hálózat elnevezésével (SSID) kiválóan meg lehet különböztetni, például FeherSiraly_guest és FeherSiraly_staff.

Életbevágóan fontos, hogy mindkét hálózatot védd jelszóval. A belső hálózatét véletlenül se add ki senkinek, a vendégwifiét pedig lehetőleg olyan helyeken tedd közzé, ahol tényleg csak a szállóvendégek látják. Okozhat egy kis kényelmetlenséget, hogy érkezéskor a vendégeknek be kell pötyögniük a jelszót, de ez még mindig kisebb baj, mintha a teljesen nyílt wifire bárki rá tudna csatlakozni, akár a szomszédból, akár az utcáról, és még a hálózati forgalmat is le tudja hallgatni. A jelszavakat pedig érdemes rendszeresen (legalább két-három havonta) cserélgetni. Mindezeket a beállításokat informatikai szakképzettség nélkül is könnyen meg lehet tenni a szolgáltatótól kapott vezeték nélküli eszközök felügyeleti konzolján keresztül.

Mondd el véleményedet a cikkről

Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!

Átlag értékelés 2.8 / 5. Összes értékelés: 4

Legyél te az első, aki értékeli a cikket!

Oszd meg a cikket!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


    Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.

    Ha szeretnél ehhez hasonló tartalmakról értesítést kapni, akkor
    regisztrálj a hírlevelünkre!

      Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


      Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.