Hogyan szervezd újjá a vállalkozásodat válság idején?
Az elmúlt hetekben mindenkit sokkolt a veszélyhelyzet okozta új élethelyzet, ami nem csak a mindennapi élet, de a kisvállalkozások terveit és megszokott működését is felrúgta. Hogyan tudsz felülkerekedni a válsághelyzeten és hatékonyan dolgozni ebben az időszakban is?
Az első feladat elengedni a korábbi terveidet: erre az időszakra válságtervre van szükséged, amit hideg fejjel gondolsz át és hajtasz végre. Legyen terved a legjobb forgatókönyvre (április közepén-végén újraindul az élet) és a legrosszabbra is (júniusig elhúzódik).
Az első teendőd kisvállalkozóként: értesíteni az ügyfeleidet arról, mi történik a cégedben, ez megnyugtatja őket:
- Nyitva leszel-e vagy zárva. Ha nyitva, akkor milyen feltételekkel (pl. csak online tanácsadást vállalsz, csak házhoz szállítasz ki stb.) Ha van a Facebook oldaladon vagy a Google Cégem felületén megadva nyitva tartásod, itt se felejtsd el kiírni a megváltozott feltételeket.
- Írd meg nekik, mit lehet most vásárolni nálad és milyen feltételekkel! (mi az, ami nem elérhető, mi az, ami igen)
- Ha rendezvényeket, oktatásokat szervezel, írd le nekik, mik a pontos terveid (mi lesz a lefoglalt előre kifizetett jegyekkel, mikorra szervezed át a rendezvényeidet, mikor kapnak felvilágosítást a rendezvények későbbi időpontjairól)
- Hirdess előrendelési, előfoglalási lehetőséget a későbbi munkákra (pl. építőiparban, asztalosműhelyben stb.)
- Ha tudod nyújtani a szolgáltatásodat a veszélyhelyzetben is (pl. szervizek), írd le, milyen biztonsági előírásokat tartasz be a járvány megfékezésére a munkád során!
- Írd le, milyen személyes intézkedéseket teszel meg a járvány ellen (pl. önkéntes karantén) és hívd fel a figyelmet a megelőzés fontosságára!
A következő lépésben készítsd el a saját válságtervedet a következő néhány hétre!
- Van-e olyan része a munkádnak, amit online tudsz nyújtani? Pl. online oktatás, megbeszélések, tanácsadások, csoportos tréningek
Néhány eszköz, ami megkönnyítheti az életedet:
Webkonferenciák tartására a Microsoft a járványra való tekintettel ingyen elérhetővé tette a Microsoft Teams szolgáltatást.
A Google Hangoutson keresztül élő online csoportos oktatásokat lehet tartani, képernyőfelvételekkel, videóchattel.
A céges felhasználók számára július 1-ig a Google ingyenesen elérhetővé tette a Hangouts prémium szolgáltatásait is.
De egyszerűen lehet online oktatásokat, élő videókat (pl. jógaóra, edzés, nyelvóra) tartani egy zárt vagy titkos Facebook csoportban is: beállításkor add meg, hogy oktatásra szánod a csoportot, így tudsz leckéket hozzáadni, tananyagokat rendszerezni is a felületen.
- Át tudsz-e állni online szolgáltatásra vagy oktatásra, ha eddig nem tetted? (pl. ha masszőr vagy, tarthatsz páros masszázsórákat online)
- Ha nem tudod online nyújtani a szolgáltatásodat, de szükség lehet rá a karantén idején is (pl. szerviz, ügyvédi szolgáltatás), hogyan tudod biztonságosan nyújtani (érintésmentes fizetéssel, biztonsági öltözetben, fertőtlenítve a felületeket)
- Ha egyik sem megoldható: vegyél fel előrendeléseket, előjelentkezéseket a következő időszakra!
Az otthon töltött heteket érdemes kihasználnod arra, hogy érdeklődőket szerezz a karantén utáni időszakra:
- Gyűjts új hírlevél feliratkozókat! Találj ki új letölthető anyagokat, ajándék email tréninget, amivel új érdeklődőket gyűjtesz!
- Indítsd el a régóta halogatott Instagram fiókodat, Pinterest profilodat vagy Youtube csatornádat!
- Kommunikálj többet a már meglevő felületeiden!
Így, amikor vége lesz a válsághelyzetnek, lesz egy csomó új követőd, feliratkozód, akiknek el tudsz adni.
Készítsd elő és tervezd meg a karantén utáni heteket: készítsd elő a kampányaidat, találd ki az ajánlataidat, tervezd meg a vevőszerző folyamataidat! Ha gyorsan tudsz lépni, sok új vevőt szerezhetsz, amikor újra indul az élet.
Ne feledd: kitartás! Tervezz előre, használd ki ezt az időszakot tanulásra, önfejlesztésre is, így rengeteg új ötletet és új lehetőséget találsz majd a vállalkozásod folytatására és válság utáni fejlesztésére is.