A „jövőért” dolgozik a Telekom Digitálisan Tettrekész díjas DIOO csapata: okosjátékot fejlesztenek óvodásoknak

A jövő generációja olyan lesz, amilyenné fejlesztjük őket – vallja a Digitális Okosjáték Óvodásoknak (DIOO) program megalkotója. Konkolyi Sándor feleségével közösen, az iskolába készülő korosztály játékos tanítása céljával hozta létre a DIOO-t. A magyar szabadalmat és annak továbbfejlesztési lehetőségét az RTL Klubon futó, Cápák között című üzleti showműsorban is bemutatták. A példaértékű projekt elnyerte a Telekom Digitálisan Tettrekész díját. Hogyan indult hódító útjára a DIOO-módszer? Merre tart ez az innováció? Mit jelent a cég számára a Cápák közöttben való részvétel, s a Telekom elismerése? Konkolyi Sándorral beszélgettünk.

Próbálhatunk tiltakozni az ellen, hogy a gyerekünk „okostelefonozzon”, ez csak ideig-óráig vezet eredményre. Egyszer úgyis eljön az idő, amikor „meg kell engedni”. A szülők felelőssége óriási abban, hogy a gyermekek helyesen használják a digitális eszközöket, s ebben a Telekom is segít – olvasóink talán ismerik a vállalat digitálisan felelős szülő programját. Konkolyi Sándor programozó már 10 éve a saját gyerekein is megtapasztalta, hogy a gyerekek szeretik az okoseszközöket és ügyesen fel is fedezik azokat. De – pedagógus feleségének is köszönhetően – felismerte azt is, hogy a pedagógiában még nem használják az okoseszközöket arra, amelyre egyébként alkalmasak lennének: a gyerekek fejlesztésére. Így hát ők ketten álmodtak egy nagyot: végeláthatatlan tudást bezárni egy kis dióba, amit a gyerek csak előhúz a zsebéből és magabiztosabb, boldogabb kisiskolás lesz…majdnem: a Digitális Okosjáték Óvodásoknak (DIOO) egy érintőképernyős számítógép, amely úgy tanít, fejleszt, kibontakoztat képességeket, felméri a nehézségeket és segíti a közösségeket, hogy közben a gyermek egy számára izgalmas, szórakoztató eszközön játszik.

A DIOO program fejlesztése tíz éve indult el, s az első eszközök 2015 óta segítik az óvodapedagógusok munkáját képességmérő és fejlesztő eszközként. Az indulás évében tizenöt géppel teszteltük, azóta pedig egyre nagyobb az érdeklődés a játékos fejlesztőprogram iránt – emlékszik vissza Sándor a kezdetekre.

Mi a DIOO?

Tizenhat képesség fejlesztéséhez készült 16, fokozatosan nehezedő játékos feladatsor. Ezek egyebek mellett a beszédértés fejlesztésére, a rajz- és kézügyesség fejlesztésére, az emlékezet fejlesztésére, környezeti ismeretekre, irányok és ábrák felismerésére irányulnak.

A jelenlegi digitális foglalkoztató füzet a 3-7 éves korosztály számára készült képességmérő és fejlesztő eszköz. Elsősorban óvodai használatra tervezték, de az iskolakezdésben is jól alkalmazható a gyermekek képességének felmérésben, hiányok leküzdésében, szintre hozásban. Észrevétlenül segít a digitális írástudás és a korai digitális eszközhasználat elsajátításában a biztonságot adó gyakorlottság révén. Ezzel kialakul a tanulásnál nélkülözhetetlen figyelem, koncentráció, kitartás, megalapozza a feladattartás, feladatértés képességét és a digitális írástudást. A DIOO a gyermek számára megfelelő szintű magyar nyelvű hangutasításokat ad, amit az érintőképernyőn kell megválaszolni.

Az eszköz legfontosabb célja, hogy megkönnyítse az iskolába lépést és ott a teljesítést. Előnyt biztosítson a kicsiknek a megszerzett többletismeret (szókincs, környezeti ismeretek, matematikai fogalmak, formák, feladatmegoldási stratégiák), a biztonságot adó gyakorlottság révén, és kialakítsa a tanulásnál nélkülözhetetlen figyelmet, koncentrációt, kitartást, megalapozza a feladattartás, feladatértés képességét és a digitális írástudást. Az eszköz esélyegyenlőséget biztosít a hátrányos helyzetű családok gyermekeinek.

Másik célja, hogy segítse a pedagógusok munkáját: kiegészíti, színesíti a mindennapi foglalkozásokat, motiválja, aktivizálja az alfa generáció gyermekeit. Dokumentálható fejlődéskövetést és kiírható online tesztjeivel direkt felmérést tesz lehetővé. Ezzel segíti az egyénre szabott fejlesztési tervek kialakítását.

Harmadrészt a szülők felé is kapcsolatot biztosít: a gyermek elküldheti a rendszerrel készített rajzát, fotóját nekik, illetve az óvoda kérheti a játékból készült statisztikák szülővel való megosztását.

Az eredményesség ma már nem kérdés

A DIOO-t használó pedagógusok visszajelzéséből tudjuk, hogy a felhasználók körében három hónapon belül sokat javult a memória és a szókincs is – mondja Sándor. Mint megtudtuk, a játék extra hozadéka a közösségépítő jellege, illetve jól alkalmazható sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésében. Például autizmus spektrumzavar esetén, vagy magatartászavaros gyermekek kezelésében is segíthet, többek között a vonzerejénél fogva.

Ebben a munkában a fejlesztés sosem áll meg, hiszen a gyerekek és az őket körülvevő világ folyamatosan változik. – A képességfejlesztéses játékokat már kiegészíti naptár, fényképező- és videófelvevő játék is. Később létrehoztuk az együttműködő játékot, amelynek fejlesztése, bővítése jelenleg is folyamatban van – részletezi Sándor, hozzátéve, hogy állandó feladatuk a felmérő feladatsorok választékának folyamatos növelése, a program óvónői felületén elérhető funkciók folyamatos bővítése, az óvodákkal meglévő együttműködések keretében mesterprogram megvalósítása, és további folyamatos programbővítés a pedagógusok által igénybe vehető extra szolgáltatások területén. Arról pedig, hogy hová tart a DIOO, Sándor így fogalmaz: – A képességfejlesztésben nagy lehetőségek rejlenek. Vannak további területek, további fejlesztendő csoportok, igény, ötletek, tervek is vannak. Az már a cég növekedésétől függ, hogy mit tudunk megvalósítani.

Hogyan jut el a csodamasina az óvodákba?

A Digitális Okosjáték Óvodásoknak programmal a szakmabeliek találkozhatnak pedagógiai rendezvényeken, ahol bemutatót tartanak és bárki kipróbálhatja a DIOO-t, feltehetik kérdéseiket a megalkotóknak. – Szerencsére nagyon sok az érdeklődő, akik értesülnek a DIOO-ról, így számos meghívást kapunk óvodáktól, oktatási programok szervezőitől, hogy mutassuk be az eszközt. Nagy segítségünkre van az internet, ahol a már DIOO használók megosztják tapasztalataikat, akár videó formájában is – mondja bizakodóan Sándor. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mi történik akkor, ha az igényhez nem társul anyagi fedezet. – Számunkra izgalmas újdonság a közepes és nagy vállalatoktól, hogy a társadalmi felelősségvállalás keretében a munkavállalóik gyermekeinek óvodáját DIOO gépekkel támogatják. Ma már ez sem ritka – húzza alá, hangsúlyozva, hogy az adakozó cég ezzel örömet szerez a szülőknek és a kicsiket is segítik a digitális eszközhasználat korai elsajátításában, képességeik fejlesztésében.

A támogatás más országokban már bevett szokás. Előfordult, hogy egy Budapestre látogató külföldi vezető teljesítette egy helyi óvoda vágyát és DIOO gépet ajándékozott nekik.  Most van egy fotónk az illetőről, a DIOO gépről, és az óvodavezetőről. És még egy óvodánk, ahol minden évben egy csoportnyi óvodás ismerkedik a Digitális Írástudással, miközben fejlődnek a képességeik – meséli Sándor, hozzátéve, hogy a Cápák között című műsorban való megmérettetésre is azért vállalkozott, mert a DIOO gyermekek játékos fejlesztésére készült. S szeretnék, ha minél több gyermek készülhetne fel vele az iskolára. – Remélem, hogy a műsorban való megjelenés ráirányíthatja a figyelmet erre a jelenleg egyedülálló fejlesztésre, oktatási lehetőségre Magyarországon, és esetleg eljuthatunk a határon túli magyarokhoz is. Ott talán még nagyobb igény van a magyar nyelv megtartására és fejlesztésére, a szókincs bővítésére, a magyar szövegértés fejlesztésére, a gyakorlásra. Reméltük, hogy a műsor lehetőséget biztosít a külföldi piacok felé való nyitásban, ezáltal a cég növekedéséhez – mondja Konkolyi Sándor, aki számára komoly feladat volt az RTL Klub showműsorába való felkészülés. Viszont a műsorban jól állta a sarat, a Cápák láttak fantáziát az elképzelésében.

Szelíd programozóként a Cápák között

A DIOO fejlesztője korábban nem szerepelt országos tévécsatorna műsorában, ezért minden új volt számára. Elmondása szerint figyelt a csatorna, a műsor szerkesztőinek tanácsaira. – Rengeteget segítettek, nagy profizmussal – mondja, hozzátéve, hogy a céget bemutató rövid szövegét – tévés nyelven pitchet – s a kérdésekre adandó válaszokat online „konferencián” gyakorolta. Ezeket felvette és visszanézte, sokat tanult a tanulmányozásukból. – Ez a módszer szerintem sokkal jobb, mint a tükör előtt állva gyakorolni, ugyanis akkor az ember belülről látja magát. Egy felvételen viszont Te magad, már kívülről látod magad. Próbáld ki! – ajánlja mindenkinek Sándor, majd a külsőségek után a tartalmi felkészülésről is elárulta a kulisszatitkokat.   – A műsorra való felkészülés felért egy komplett marketing tanfolyammal. A szerkesztők ráirányították a figyelmemet, hogy a cégünk üzenetét és az átadandó információkat ismételten gondoljam át, fogalmazzam újra. Ez nagyon jót tett a jelenünknek és a jövőképünknek is, mindenkinek csak ajánlani tudom az ilyenfajta elmélyülést – emeli ki. A műsor felvételére pedig így emlékszik vissza: – Amikor ott állsz és várod, hogy kinyíljanak az ajtók…az nagyon komoly. Lepergett volna az egész életem – ha hagyom –, azonban minden erőmmel a néhány másodperc múlva előadandó pitchre koncentráltam.

Digitálisan előre, a jövőbe!

A külföldi térhódítás – amelyhez a segítséget kérték a Cápáktól – négy éve napirenden van a DIOO-nál. Több országban bemutatták már az eszközt, s az is kiderült, hogy ez a versenytárs nélküli innováció megállná a helyét a határon túli piacokon. A cél tehát továbbra is világos: hazai és külföldi terjeszkedés, hogy minél több gyereknek legyen elérhető az ovis okosjáték.

A Cápák között nagy lehetőség volt, amivel igyekeztem élni. Nagyon sokat kaptam már az előkészületek alatt és a műsorban is. Mindenképpen megyünk tovább, a Cápák sok hasznos ötletet mondtak és sok új gondolat, új irány generálódott bennem a velük való beszélgetés által. Rengeteg tapasztalatot adott a műsor, amiket most a napi üzletmenetbe, piac- és cégépítésbe át kell ültetni. Munkás – ezt minden vállalkozó tudja –, de örömmel csináljuk – összegzi Sándor, hozzátéve, hogy a mindennapi küzdelmekben erőt ad nekik az olyan elismerés, mint a Telekom Digitálisan Tettrekész díja. A cég digitális eszközt fejleszt, így nem kérdés, hogy napjaik része a digitalizáció.

De Sándor elmondása szerint ez egészen a legapróbb szintekig leképeződik náluk. – Kevesen vagyunk, limitált tőkével, ezért jól szervezettnek és hatékonynak kell lennünk. S ez csak digitális megoldások széleskörű alkalmazásával lehet! Ez a fejlődésünk és életben maradásunk egyetlen esélye – emeli ki, magáról a Digitálisan Tettrekész Díjról pedig így szól: – Rengeteget jelent számunkra az ország élenjáró digitális vállalatától egy komoly minőségi díj elnyerése. Ez fontos megerősítése a munkánknak és vállalkozásunknak. Azt bizonyítja, hogy jó irányba megyünk és jó a szolgáltatás, amely a DIOO-ban megfogalmazásra került. Talán lehetőségünk lesz más nagyvállalatokkal együttműködve is közösen fejlesztenünk a következő generáció digitális írástudását. Úgy gondolom, ez mindannyiunk közös érdeke. Mi a DIOO-ban képességeket és készségeket fejlesztünk, digitális eszközzel, ami szolgálja az óvodás fejlődését. Az eszközben felhalmozott tudás azonban arra a többszáz éves pedagógiai gyakorlatokra, tudásra épül, amely segíti a mai pedagógusok munkáját is magasabb szinten végezni. Valami ilyesmi lehet a jövő…Minden tudás benne lesz, amit eddig összegyűjtöttünk, csak egy kicsit újra gondolva. A jövő generációja olyan lesz, amilyenné fejlesztjük őket, s ebben óriási mindannyiunk felelőssége – húzza alá Konkolyi Sándor programozó.

Szerző:
Lakatos Katalin – Telekom Hello Biznisz szerkesztőség

Mondd el véleményedet a cikkről

Mondd el véleményedet a cikkről, hogy minél jobb tartalmat tudjunk írni számodra!

Átlag értékelés 4.7 / 5. Összes értékelés: 18

Legyél te az első, aki értékeli a cikket!

Oszd meg a cikket!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!

    Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


    Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.

    Ha szeretnél ehhez hasonló tartalmakról értesítést kapni, akkor
    regisztrálj a hírlevelünkre!

      Hírek, események, új termékek és még sok más vár rád hírlevelünkön!


      Kijelentem, hogy elfogadom az Adatvédelmi Szabályzatot.